Žvynelinės gydymas – ką reikia žinoti?
Žvynelinė yra lėtinė ir uždegiminė liga, kuriai būdingi specifiniai odos pažeidimai. Šie pokyčiai atsiranda dėl nenormalios ir per didelės epidermio keratinizacijos. Genetinės sąlygos yra dažnas ligos atsiradimo veiksnys. Lietuvoje psoriaze serga apie 30 tūkstančių žmonių.
Kas yra psoriazė?
Psoriazė yra odos liga. Tačiau atsitinka taip, kad ji paveikia nagus. Kai kuriais atvejais liga gali paveikti ir sąnarius, tačiau tai yra vieninteliai vidaus organai, kurie gali būti pažeisti žvynelinės.
Nors psoriazė yra lėtinė ir pasikartojanti liga, ji nėra užkrečiama. Dažnai matomi pacientų odos pažeidimai, dažniausiai liga paveikia tam tikras sritis:
• Alkūnes;
• Kelius;
• Plaukuotą galvos oda;
• Didesnį paciento odos plotą.
Psoriazės gydymas
Psoriazės gydymo metodas pirmiausia priklauso nuo ligos tipo, taip pat nuo paciento kūno paviršiaus, kurį apima ligos procesas. Esant lengviems pažeidimams, kai pažeisto epidermio paviršius užima ne daugiau kaip 25% viso kūno paviršiaus, taikomas vietinis gydymas.
Tais atvejais, kai epidermio pažeidimo laipsnis yra didesnis, naudojami kombinuoti gydymo metodai, apimantys tiek sisteminį, tiek vietinį gydymą.
Segantiems vidutinio sunkumo psoriaze dažniausiai yra skiriami šveitikliai su salicilo rūgštimi, siekiant pašalinti „žvynus“ ir padidinti odos vientisumą, taip pat ir tepalai be steroidų, su augaliniais ekstraktais arba cheminiai vaistai. Segantiems sunkia žvynelinės forma yra taikomas kombinuotas gydymas, kartu su naujausiais vaistiniais preparatais. Kartais dermatologai papildomai skiria gydymą vitamino D priemonėmis.
Išoriniai veiksniai, susiję su paciento gyvenimo būdu, yra labai svarbūs psoriazei būdingiems odos pažeidimams, ypač recidyvų dažnis ar jų trukmė. Medicinos literatūroje yra daug vadinamųjų psoriazės sukėlėjų, kurie yra aplinkos veiksniai, turintys įtakos ligos pradžiai. Daugelyje publikacijų, kuriose analizuojama atskirų veiksnių įtaka, pirmiausia paminėtas alkoholis ir rūkymas.
Komentarų nėra.